Prawo
Bazy
Baza Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego – zawiera wyroki oraz inne orzeczenia Trybunału wraz z uzasadnieniami. Są one tu umieszczane i udostępniane po sporządzeniu uzasadnienia do wyroku.
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych – w bazie znajdują się treści wydanych po 1 X 2007 r. wyroków i postanowień wraz z uzasadnieniem. Dodatkowo baza jest uzupełniana o informacje o orzeczeniach kończących postępowania sądowo-administracyjne (wraz z uzasadnieniami) wydanych w okresie 1 I 2004 – 30 IX 2007 r. Znaleźć w niej można również wybrane orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z lat wcześniejszych, w szczególności orzeczenia publikowane.
Polska Bibliografia Prawnicza – baza tworzona przez Zespół Polskiej Bibliografii Prawniczej Instytutu Nauk Prawnych PAN.
Internetowy System Aktów Prawnych – zawiera opisy bibliograficzne i teksty aktów prawnych opublikowanych w wydawnictwach urzędowych: Dzienniku Ustaw oraz Monitorze Polskim, wydawanych przez Prezesa Rady Ministrów.
Baza EUR-Lex – umożliwia bezpłatny dostęp do aktów prawnych i innych dokumentów Unii Europejskiej podanych do publicznej wiadomości. Portal jest dostępny w 23 językach urzędowych Unii Europejskiej. Baza zawiera w sumie 2,8 mln dokumentów, przy czym najstarsze z nich pochodzą z 1951 r. Jej zawartość jest codziennie aktualizowana – co roku powiększa się o około 12 tys. dokumentów.
Portal EUR-Lex oferuje:
– codzienne elektroniczne wydania Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, opcje wyszukiwania prostego, wyszukiwania zaawansowanego i przeszukiwania poszczególnych zbiorów,
– możliwość wyświetlania i pobierania dokumentów w formacie pdf, html, doc i tiff, dokładne informacje na temat każdego dokumentu.
Domena Internetowych Repozytoriów Wiedzy – Zasoby polskie
Encyclopedia of Law and Economics – encyklopedia prawa i ekonomii zawierająca 172 obszerne artykuły wraz z bibliografią. Umożliwia przeszukiwanie bibliograficznej bazy danych obejmującej 20 000 pozycji. Baza zawiera opisy wszystkich aktów prawnych opublikowanych w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim, zarówno obowiązujących, jak i nieobowiązujących, wydanych od roku 1918 do chwili obecnej.
PARLINE – baza ustawodawstwa parlamentarnego.
Czasopisma
Acta Universitatis Nicolai Copernici. Nauki Humanistyczno-Społeczne. Prawo
Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii – to kwartalnik naukowy, w którym publikowane są w języku polskim i angielskim prace oryginalne, kazuistyczne, poglądowe oraz historyczne z zakresu medycyny sądowej, kryminalistyki i dziedzin pokrewnych oraz opracowania z zakresu etyki i deontologii lekarskiej. Strona udostępnia pełne wersje artykułów publikowanych w kwartalniku od 1995 r.
Przegląd Sejmowy – został utworzony decyzją Szefa Kancelarii Sejmu z dnia 22 XII 1992 r. Czasopismo ukazuje się od 1993 r., początkowo jako kwartalnik, a od 1996 r. jako dwumiesięcznik.
EBSCO eBook Academic Collection – kolekcja eBook Academic Collection na platformie EBSCOhost to wielodziedzinowa kolekcja 118 942 książek elektronicznych, którą można zakupić na zasadzie rocznej prenumeraty w dostępie nielimitowanym. Kolekcja zawiera książki od ponad 500 wydawców w tym od wiodących wydawnictw naukowych takich jak: Elsevier, Springer, Brill Academic Publishers, Cambridge University Press, Oxford University Press, Taylor & Francis, John Wiley&Sons, ASM International, EDP Sciences, Emerald, Institution of Engineering & Technology, IOS Press, Sage, jak również wydawnictw uniwersyteckich, w tym MIT Press, Princeton University Press, University of California Press i wiele innych. Książki są dostępne nie tylko w języku angielskim, ale i w 20 innych językach, m.in. niemieckim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim. Tematyka książek elektronicznych obejmuje między innymi dziedziny takie jak nauki polityczne, prawo, psychologia, nauki społeczne.
Arianta – zawiera informacje oraz linki do ponad 3000 tytułów polskich czasopism elektronicznych. Są to zarówno czasopisma z nieograniczonym dostępem do pełnych tekstów, jak również czasopisma, które udostępniają na swych stronach www spisy treści lub/i abstrakty.
CURIA – orzecznictwo sądów UE.
Czasopismo Państwo i Prawo – strona internetowa czasopisma „Państwo i Prawo” obejmującego swym zakresem wszystkie dziedziny prawa. Zawiera spisy treści numerów od 2001 r. oraz skorowidze od 1998 do 2004 r.
Miscellanea Historico-Iuridica – są rocznikiem wydawanym od 2003 r. przez historyków prawa z Uniwersytetu w Białymstoku. Wachlarz poruszanych zagadnień jest merytorycznie duży, ale – poza prawem rzymskim – wyraźnie skupia się na najnowszej historii prawa w Europie, na XX stuleciu. Od pewnego czasu poszerzyony został krąg prac o teksty dla dydaktyki oraz dla studentów. Inną specjalnością jest podjęta inicjatywa publikowania ciekawych archiwaliów.
Bibliografie
Bibliograficzne Zeszyty Tematyczne (2007–2011) – to piśmiennictwo z zakresu bezpieczeństwa pracy, opracowywane na podstawie polskojęzycznych wydawnictw ciągłych i zwartych dostępnych w Bibliotece Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.
Portale, blogi, strony www
ArsLege – innowacyjny serwis prawa dla studentów, zawiera akty prawne, testy z egzaminów państwowych oraz sugerowane przez Ministerstwo kazusy m.in. na aplikacje oraz materiały edukacyjne.
Roman Law Resources – oferuje wybór pełnych tekstów, źródeł pierwotnych i wtórnych prawa rzymskiego oraz prawa cywilnego, a także linki do materiałów testowanych w katalogu historyków starożytnego prawa, czasopism poświęconych tej tematyce.
mindly.pl – multiportal internetowy, zawiera informacje o specjalistycznych portalach tematycznych, m.in. o prawie autorskim.
StudentPrawa.edu.pl – serwis dla studentów prawa. Zawiera interesujące artykuły, możliwość opublikowania swojego artykułu, informacje o kursach, szkoleniach i możliwościach rozwoju kariery zawodowej.
Academia.edu – serwis społecznościowy dla naukowców.
Polski Serwer Prawa – zawiera serwis informacji prawnej, katalog stron prawniczych, informacje o korporacjach i stowarzyszeniach, bazy adresowe. Dostępne teksty aktów prawnych z Dz.U. 1995–2004 oraz M.P. 1995–2004. Praktyczna wyszukiwarka artykułów ze 161 czasopism prawniczych zamieszczonych w bazie na serwerze. Dostępna bibliografia zawartości „Archiwum Kryminologii” t. 1–22 za lata 1960–1995 online.
Inne
Centrum Otwartej Nauki – serwis powstał z myślą o wszystkich zainteresowanych problematyką otwartości w badaniach naukowych i edukacji.
Inforlex.pl – baza wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń wraz z precyzyjną wyszukiwarką i licznymi powiązaniami między dokumentami.
Rzecznik Praw Obywatelskich – wystąpienia RPO, dane statystyczne, e-Poradniki RPO, odsyłacze internetowe.