Zbiory

 

Biblioteka Główna jest jednostką organizacyjną Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wraz z bibliotekami jednostek dydaktyczno-organizacyjnych tworzy sieć biblioteczno-informacyjną uczelni. Biblioteka Główna gromadzi, opracowuje, przechowuje i udostępnia zbiory biblioteczne związane z działalnością naukowo-dydaktyczną Uniwersytetu, w szczególności:

  • źródła do dziejów Kościoła,
  • rękopisy, starodruki,
  • literaturę naukową polską i zagraniczną niezbędną dla potrzeb naukowych i dydaktycznych Uniwersytetu,
  • materiały audiowizualne, reprograficzne, kartograficzne, fotograficzne,
  • inne dokumenty, w zależności od potrzeb.

W czytelniach i magazynach można znaleźć materiały z zakresu teologii, filozofii, historii Kościoła, historii, prawa, pedagogiki, psychologii, socjologii, politologii, kultury, sztuki i literatury. Biblioteka Główna prowadzi działalność informacyjną w oparciu o własne zbiory, katalogi i kartoteki, a także za pośrednictwem krajowych i międzynarodowych źródeł informacji. Tworzy również własne komputerowe bazy danych oraz udostępnia informację z komputerowych systemów bibliotecznych krajowych i zagranicznych.

Biblioteka Główna udostępnia zbiory:

  • na miejscu w czytelniach,
  • przez wypożyczenia na zewnątrz,
  • przez wypożyczenia międzybiblioteczne zamiejscowe,
  • przez wykonywanie usług reprograficznych.

Biblioteka umożliwia czytelnikom korzystanie z usług sieci Internet oraz dokumentów w postaci cyfrowej. Zasady udostępniania zbiorów określają normy szczegółowe.

Wg stanu na 31 XII 2021 r. Biblioteka Główna posiada:
  • 221 489 jednostek inwentarzowych druków zwartych,
  • 23 805 jednostek inwentarzowych czasopism,
  • 5325 jednostek inwentarzowych starych druków,
  • ​5 920 jednostek inwentarzowych multimediów.

W ostatnich latach zbiory powiększają się o ok. 25–30 000 woluminów rocznie. Pozyskiwane są na drodze zakupów (10–15%), prenumeraty (7–10%), wymiany (3–4%) i darów. Biblioteka obsługuje ok. 10 000 czytelników rocznie. Biblioteka gromadzi zbiory mikrofilmów i mikrofisz, map, druków ulotnych, płyt, kaset magnetofonowych i magnetowidowych oraz posiada bazy danych i dokumenty multimedialne na CD-ROM-ach.

Biblioteka Główna
ul. Bobrzyńskiego 10 (zbiory dokumentów zwartych i specjalnych, zbiory czasopism)

 
Schemat rozmieszczenia zbiorów w Bibliotece Głównej
 

Aby szybko i sprawnie skorzystać ze zbiorów Biblioteki Głównej, należy pamiętać:

  • Biblioteka Główna oferuje wolny dostęp, który umożliwia czytelnikom swobodny dostęp do półek z księgozbiorem,
  • zbiory w wolnym dostępie prezentowane są w kolekcjach dziedzinowych (dla książek jest to Klasyfikacja Dziedzinowa Książek – KDK, a dla czasopism Klasyfikacja Dziedzinowa Czasopism – KDC). O przyporządkowaniu do danej kolekcji decyduje treść dokumentu,
  • KDK i KDC są dostępne w formie drukowanej w czytelniach, a także na stronie katalogu on-line biblioteki,
  • każda kolekcja dziedzinowa podzielona jest na zagadnienia szczegółowe, działy oznaczone są odpowiednim kolorem (I piętro, II piętro) oraz pierwszą literą dziedziny np. teologia – T, filozofia – F.

 

KSIĄŻKI NAZWA DZIAŁU SYMBOL DZIAŁU
I piętro
Dział Udostępniania i Informacji
Naukowej
Generalia G0
Teologia T1
Filozofia F2
Historia H3
Prawo P4
Dziedzictwo kulturowe K5
Nauki społeczne N6
Inne nauki I9
II piętro
Dział Wydawnictw Ciągłych
Kolekcje: Jan Paweł II
Kolekcje: Jerzy Turowicz
Jan Paweł II J7
 
CZASOPISMA NAZWA DZIAŁU SYMBOL DZIAŁU
II piętro
Dział Wydawnictw Ciągłych
Generalia G0
Teologia T1
Filozofia F2
Historia H3
Prawo P4
Dziedzictwo kulturowe K5
Nauki społeczne N6
Jan Paweł II J7
Prasa C8
Inne nauki I9

 

Aby odnaleźć konkretną książkę należy dokładnie spisać jej sygnaturę. Sygnatura określa położenie książki na półce, np.

T1.0.7.2./45:2,1-3
oznaczenie działu / kolejny nr książki w dziale : tom , część - dublet

  • książki układane są na półkach zaczynając od góry kolejnych regałów,
  • książki (I piętro) – oprócz dubletów – ustawiane są według kolejności wpływu,
  • czasopisma (II piętro) ustawiane są alfabetycznie według tytułów.

 

Kolekcje

Jan Paweł II

kolekcja_jan_pawel_ii.jpgWyjątkowe znaczenie mają dla Biblioteki bardzo bogate dary z prywatnej biblioteki Ojca Świętego Jana Pawła II. Do Krakowa zostały sprowadzane z Watykanu w latach 1994–2005, w czym wielkie zasługi miał Osobisty Sekretarz Papieża Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. W darze znalazły się wydawnictwa ofiarowane Ojcu Świętemu przez prywatne osoby i instytucje z całego świata. Wśród 17 000 woluminów część stanowią egzemplarze z osobistymi dedykacjami dla Papieża oraz egzemplarze dostępne jako jedyne w Polsce. Ze względu na swoją wyjątkowość z daru tego czytelnicy mogą korzystać wyłącznie na miejscu, choć dostęp do niego jest swobodny, gdyż tak jak większość zbiorów Biblioteki Głównej, jest wyeksponowany w wolnym dostępie.

 

Jerzy Turowicz

kolekcja_jerzy_turowicz.jpg10 grudnia 2012 r. odbyło się uroczyste przekazanie księgozbioru Jerzego Turowicza Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Rozmowy w tej kwestii rozpoczęły się w 2008 r. z inicjatywy jego córek: prof. Magdaleny Smoczyńskiej i Elżbiety Jogałły. Po wstępnych ustaleniach z ówczesnym rektorem uczelni ks. prof. Janem Maciejem Dyduchem, sprawę przekazano do nadzoru ks. Janowi Bednarczykowi – dyrektorowi biblioteki uczelni oraz jego zastępcy Władysławowi Szczęchowi. W grudniu 2008 r. zbiór został przewieziony do nowego budynku biblioteki, mieszczącego się przy ul. Bobrzyńskiego 10. W styczniu 2012 r. księgozbiór rozpakowano i umieszczono na drugim piętrze. Od tego momentu czytelnicy mogą korzystać z kolekcji liczącej ponad 10 000 publikacji, głównie z zakresu filozofii, teologii, historii powszechnej, historii Polski, historii kościoła, sztuki oraz filologii należącej niegdyś do tego wybitnego człowieka.

 

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Informacje o cookies ....

Zapisano