2013 r.


 

Wystawa grafik Doroty Kunz

Wystawa czynna w dniach: 17 XII 2013 – 15 I 2014

Organizator wystawy: Biblioteka Główna UPJPII, Autorka

Galeria wystawy

dorota-kunz-grafika.jpg

Hol Biblioteki Głównej UPJPII uświetniła również wystawa grafik autorstwa Doroty Kunz. Artystka urodziła się w 1952 r. w Wadowicach. Studiowała na Wydziale Grafiki na ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni drzeworytu pod kierunkiem prof. Franciszka Bunscha uzyskała w 1982 r. Zajmuje się grafiką artystyczną, głównie linorytem. Brała udział w wystawach polskich i międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem pokazów druku wypukłego: Międzynarodowe Triennale XYLON w Winterthur (Szwajcaria), Międzynarodowe Biennale Drzeworytu w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze (II nagroda), Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie. Uczestniczyła w prezentacjach polskiej grafiki za granicą: w Niemczech, Maroku, Szwecji, Hiszpanii, Belgii. Miała kilka wystaw indywidualnych w Sandomierzu, Stalowej Woli, Kielcach, Krakowie oraz w Bethesdzie (USA). Jej prace znajdują się w zbiorach galerii i kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Przez szereg lat zajmowała się również pracą dydaktyczną. Uczyła przedmiotów plastycznych i historii sztuki w Zespole Szkół Poligraficzno-Księgarskich im. Zenona Klemensiewicza oraz Międzyzakonnym Wyższym Instytucie Katechetycznym w Krakowie.


 

Wystawa obrazów Doroty Chomko

Wystawa czynna w dniach: 1 X – 30 XI 2013

Organizator wystawy: Biblioteka Główna UPJPII, Autorka

Galeria wystawy

wystawa_doroty_chomko_320.jpg

Wystawę swoich prac w Bibliotece Głównej UPJPII zorganizowała także znana krakowska malarka, a zarazem kustosz Biblioteki Głównej UPJPII – Dorota Chomko. Na wystawę składało się kilkadziesiąt obrazów wybranych przez autorkę. Dorota Chomko, historyk i bibliotekarz jest absolwentką dwóch krakowskich uczelni: Papieskiej Akademii Teologicznej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat jej życiowa pasją jest uprawianie malarstwa i rysunku. Obrazy tworzy najchętniej przy użyciu pasteli, kredki, węgla czy ołówka. W poprzednich latach nie stroniła od uprawiania malarstwa techniką olejną. Obrazy pozostają w konwencji realistycznej. Artystka chętnie maluje pejzaże, martwe natury i kwiaty, bardzo lubi także tworzyć portrety. Sentymentalne spacery po rodzinnej, krakowskiej dzielnicy Podgórze inspirują ją do malarskiego powrotu w świat dzieciństwa. Ze szczególnym upodobaniem uwiecznia także swojego ulubionego kota. Malarka związana jest z kilkoma grupami artystycznymi chociażby grupą malarzy i rysowników My z Palety, działającą pod kierunkiem zasłużonego krakowskiego artysty malarza i grafika Stefana Berdaka oraz Grupą Twórczą Amarant, skupioną w pracowni malarskiej pod opieką artystyczną artysty malarza, poety i pedagoga Kazimierza Machowiny. Artystka zrzeszona jest w Bronowickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Sztuk Wszelkich. Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych, a obecna wystawa jest jej czternastą wystawą indywidualną. Niektóre prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju oraz w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.


 

Wystawa malarstwa Marty Odbierzychleb

Wystawa czynna w dniach: 17 VII – 30 IX 2013

Organizator wystawy: Biblioteka Główna UPJPII, Autorka

Galeria wystawy

 

Wystawy organizowane w hallu Biblioteki Głównej UPJPII swą tematyką obejmowały nie tylko działalność Biblioteki i jej zbiory, ale sięgały szerzej, prezentując chociażby działa sztuki z zakresu malarstwa, rzeźby czy też fotografii. Pierwszą z tego cyklu, była wystawa obrazów Marty Odbierzychleb. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej – kierunek wychowanie plastyczne pod kierunkiem prof. Wojciecha Kubiczka. Ukończyła również studia podyplomowe plastyczne na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Wzięła udział w ponad sześćdziesięciu wystawach: w Polsce, na Słowacji, oraz w dziewięciu w Muzeum Polskim w Chicago (1999–2011). Jest członkiem Polish Arts Club i grupy ARTPO w Chicago. Inspiracją do jej dzieł jest szeroko pojęta natura, dlatego najczęściej na obrazach odnajdziemy kwiaty, pejzaże oraz portrety. Techniki które malarka stosuje to: akwarela, pastel, olej, technika mieszana oraz malarstwo na szkle.


 

Losem człowieka jest dać się pokonać nadziei

Wystawa czynna w dniach: 22 IV – 31 V 2013

Organizator wystawy: Biblioteka Główna UPJPII

Galeria wystawy

tischner-plakat-320.jpg

Biblioteka Główna UPJPII włączając się w obchody XIII Dni Tischnerowskich w Krakowie zorganizowała wystawę i spotkanie dotyczące myśli, życia i działalności ks. prof. Józefa Tischnera. Otwarcie wystawy odbyło się 22 kwietnia, a towarzyszyła jej projekcja filmu dokumentalnego pt. Jego oczami w reżyserii Szymona J. Wróbla, przedstawiającego postać ks. prof. J. Tischnera widzianą przez pryzmat wspomnień jego brata, Kazimierza. Pokaz filmu uzupełniły fotosy z planu filmowego, autorstwa Doroty Ankudowicz. Po pokazie, odbyła się dyskusja na temat filmu i kulisów jego realizacji, a przede wszystkim osoby ks. prof. Józefa Tischnera. W spotkaniu wziął udział Kazimierz Tischner brat księdza profesora, Szymon J. Wróbel oraz Dorota Ankudowicz.

 

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Informacje o cookies ....

Zapisano