Zbiory specjalne

 

Multimedia

Biblioteka Główna posiada bogatą i systematycznie uzupełnianą kolekcję płyt kompaktowych, płyt DVD, a także – już zamkniętą, ale równie liczną – kolekcję wideokaset i kaset magnetofonowych.
Zbiory obejmują wyselekcjonowane dokumenty odpowiadające charakterowi Biblioteki. Biblioteka może pochwalić się bogatą kolekcją dokumentów związanych z pontyfikatem papieża Jana Pawła II, wydanych na różnych nośnikach. Licznie reprezentowane są zbiory muzyczne z zakresu muzyki kościelnej – pieśni liturgiczne i organowe, kontemplacyjne oraz utwory muzyczne o charakterze ogólnym. Dodatkowo znaczną grupę stanowią zapisy kazań, rekolekcji, rozważań oraz audiobooki. Dział udostępnia także zbiory elektroniczne – przede wszystkim słowniki i encyklopedie oraz pomoce dydaktyczne.
Biblioteka Główna oferuje bogatą kolekcję dokumentów audiowizualnych czyli filmów. Koncentrują się one głównie wokół tematyki religijnej, a także historycznej, stanowiąc tym samym nieocenioną pomoc dydaktyczną.

Szczegółowe informacje dotyczące gromadzonych materiałów zawierają komputerowe katalogi w systemie MAK i Virtua dostępne na stronie internetowej Biblioteki Głównej.

Zasady korzystania

  • należy wyszukać pozycję w katalogu komputerowym Biblioteki lub katalogu multimediów on-line w systemie MAK
  • należy wypełnić rewers, wpisując dokładnie tytuł i sygnaturę dokumentu
  • rewers należy zostawić u dyżurującego bibliotekarza w wypożyczalni na I piętrze
  • realizacja na bieżąco, w miarę możliwości magazyniera
  • do korzystania tylko i wyłącznie na miejscu, w budynku Biblioteki Głównej

Uwaga!
Znaczna część dokumentów typu CD, CD-ROM, DVD stanowi nierozerwalną część z książkami i jest wypożyczana na zewnątrz razem z nimi. Szczegółowe informacje zawarte są w opisie książki lub nośnika.

 

Stare druki i rękopisy

Korzystanie odbywa się po wcześniejszym ustaleniu dnia i godziny wizyty w Bibliotece Głównej.

Kontakt
tel. +48 12 421 84 40 wewn. 307
e-mail stare.druki@upjp2.edu.pl

Biblioteka Główna
Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
Stare Druki
ul. Bobrzyńskiego 10
30–348 Kraków

 

Biblioteka Główna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie posiada kolekcję 1865 starodruków oraz dysponuje depozytem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, który liczy 3460 egzemplarzy. Zbiór dopełniają szczególnie cenne inkunabuły, czyli najstarsze druki powstałe przed 1501 r. W zbiorach Biblioteki Głównej jest ich 16 egzemplarzy. Są to m.in. Breviarium Olomucense wydane w Wenecji w 1484 r. czy dzieło Sermones, którego autorem jest Meffreth, niemiecki duchowny i kaznodzieja z XV w., wydane także w Wenecji w 1479 r. Zarówno wspomniane już inkunabuły jak i stare druki czyli książki obejmujące wydawnictwa powstałe w latach 1501–1800 zawierają bogatą i różnorodną tematykę, w przeważającej części religijną. W tym zakresie na szczególną uwagę zasługują różne wydania Biblii, traktaty teologiczne, dzieła św. Tomasza z Akwinu, księgi liturgiczne, dzieła z zakresu prawa kanonicznego czy zbiory kazań. Kolekcję uzupełniają przykłady z innych dziedzin wiedzy takich jak choćby filozofia, prawo, historia oraz nauki przyrodnicze. W zasobach znajdują się również wydawnictwa encyklopedyczne i leksykony. Zbiór uzupełniają druki cyrylickie, w tym przypadku głównie księgi liturgiczne.

Warto również wskazać na inny cenny komponent znajdujący się w zasobach Biblioteki Głównej, a mianowicie na rękopisy. Wśród nich można odnaleźć zbiór kazań Samuela Brzeżewskiego (licencjata świętej teologii i kaznodziei konwentu św. Marka Ewangelisty w Krakowie) czy rękopis konstytucji nieistniejącego już Zakonu Kanoników Regularnych od Pokuty pod wezwaniem Świętych Męczenników z kościoła św. Marka w Krakowie.
Zbiór rękopisów oczekuje na opracowanie bibliograficzne.

Opracowaniem bibliograficznym i udostępnianiem starych druków jak i rękopisów zajmuje się mgr Dorota Chomko.

Informacje o księgozbiorze można uzyskać na podstawie katalogu kartkowego o układzie chronologiczno-alfabetycznym.
Dodatkowo księgozbiór jest sukcesywnie opracowywany bibliograficznie w komputerowym systemie VIRTUA w formacie MARC21 i dostępny w katalogu on-line Biblioteki Głównej (opracowanych jest ok. 1000 pozycji). Przy przeglądaniu katalogu komputerowego warto w opisie egzemplarza zwrócić uwagę na link do cyfrowej wersji pozycji katalogowej. Tego rodzaju egzemplarze nie są bezpośrednio udostępniane korzystającym. Przykład opisu katalogowego egzemplarza z linkiem do wersji elektronicznej:

stare_druki-zrzut_300a.png

 

  Zasady udostępniania rękopisów i starodruków w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

  Formularz zamówienia na udostępnienie starego druku, rękopisu
word-ikona.png  Formularz zamówienia na udostępnienie starego druku, rękopisu

 

Galeria zdjęć

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Informacje o cookies ....

Zapisano