Pedagogika
Bazy
Pedagog – baza danych opracowana w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Opolskiego, zawiera opisy bibliograficzne książek, artykułów, przepisów prawnych z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej oraz dyscyplin pokrewnych. Zbiór obejmuje literaturę polską od 1990 r. (aktualizacja bieżąca). Tematyka: opieka społeczna, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, pedagogika specjalna, pedagogika wczesnoszkolna, pedagogika zdrowia, praca socjalna, prawa człowieka i dziecka, prawo, profilaktyka i terapia uzależnień, problemy rodziny, rehabilitacja niepełnosprawnych, wychowanie przedszkolne.
Edukacja – baza bibliograficzna artykułów z czasopism tworzona w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu. Baza zawiera informacje z zakresu edukacji w Polsce i na świecie, teorii i praktyki pedagogicznej, dydaktyki ogólnej i metodyk poszczególnych przedmiotów nauczania, psychologii oraz w mniejszym zakresie innych dziedzin wiedzy. Jest cyfrową kontynuacją kartkowej kartoteki zagadnieniowej, prowadzonej w Bibliotece od końca lat 50. XX w. Materiał źródłowy pochodzi ze wszystkich gromadzonych i opracowywanych w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu czasopism oraz wybranych wydawnictw ciągłych oficyn uczelnianych, w szczególności uniwersytetów i akademii pedagogicznych. Baza liczy blisko 200 000 opisów bibliograficznych artykułów za lata 1980- do bieżąco dokumentowanych wydawnictw oraz kilkanaście tysięcy ich pełnych tekstów.
Czasopisma
Directory of Open Access Journals – baza indeksująca największy zbiór czasopism recenzowanych, dostępnych na wolnych licencjach. Zakres tematyczny obejmuje wszystkie dyscypliny naukowe. Każdy rekord zawiera podstawowe informacje na temat danego czasopisma, gdzie i w jakim języku jest wydawane, na jakich licencjach i czy wydawca pobiera opłatę za publikację. Serwis zawiera dostęp do pełnych tekstów lub abstraktów.
Edukacyjne Dyskursy – to internetowe pismo pedagogiczne Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego powstałe w maju 1999 r. z inicjatywy jego pracowników tworzących obecnie redakcję pisma.
E-mentor – recenzowane czasopismo naukowe wydawane przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Pismo koncentruje się na zagadnieniach związanych z e-edukacją, zarządzaniem wiedzą, e-biznesem, kształceniem ustawicznym.
Repozytoria
OpenLearn – zawiera materiały wykorzystywane podczas kursów na brytyjskim Open University i wiele innych przydatnych treści pogrupowanych tematycznie.
The Directory of Open Access Repositories OpenDOAR – katalog akademickich otwartych repozytoriów tworzony przez University of Nottingham w Wielkiej Brytanii.
OER Commons – bezpłatny dostęp do materiałów edukacyjnych tworzonych przez nauczycieli z całego świata.
Lista regensburska – Elektronische Zeitschriftenbibliothek baza, zwana popularnie listą regensburską jest prowadzona przez Bibliotekę Uniwersytetu w Regensburgu (Niemcy). Zasób bazy to pełne teksty artykułów za wszystkich dziedzin wiedzy, w tym pedagogiki. Dostęp do zasobu jest wolny.
Bibliografie
Arianta – zawiera informacje oraz linki do ponad 3000 tytułów polskich czasopism elektronicznych. Są to zarówno czasopisma z nieograniczonym dostępem do pełnych tekstów, jak również czasopisma, które udostępniają na swych stronach www spisy treści lub/i abstrakty.
Bibliografie tematyczne Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku Białej
Problemy Niepełnosprawnych – wielodziedzinowa, bibliograficzna baza tworzona przez pracowników Oddziału Informacji Naukowej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Baza rejestruje książki, prace zbiorowe i fragmenty prac zbiorowych, artykuły z czasopism oraz publikowane materiały konferencyjne, obejmujące różne aspekty szeroko pojętej edukacji, rehabilitacji, zatrudnienia, opieki społecznej, prawa oraz wielu innych zagadnień związanych z funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych w społeczeństwie.
Portale, blogi, www
Eid.edu.pl – platforma do wymiany poglądów i informacji o współczesnej edukacji.
Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli.
Inne
Ośrodek Rozwoju Edukacji – jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym prowadzoną przez Ministra Edukacji Narodowej. Celem Ośrodka jest podejmowanie i realizacja działań na rzecz doskonalenia systemu oświaty i podnoszenia jakości edukacji zgodnie z polityką oświatową państwa w obszarze kształcenia ogólnego i wychowania.
Edux.pl – na łamach serwisu zamieszczane są publikacje edukacyjne nauczycieli rozmaitych szczebli kształcenia.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) – jej głównym celem jest szeroko pojmowane wspieranie działań na rzecz rozwoju edukacji w Polsce.
profesor.pl – serwis edukacyjny adresowany do nauczycieli, rodziców i uczniów.