Historia
Bazy
Bibliografia Historii Polskiej – baza współtworzona przez Instytut Historii PAN i IPN. Wersja elektroniczna Bibliografii Historii Polskiej zawiera te same dane, co kolejne roczniki wydawane w formie książkowej. Aktualnie wersja elektroniczna pozwala na wyszukiwanie danych w rocznikach 1980–2011.
BazHum – to baza bibliograficzna polskich naukowych czasopism humanistycznych i społecznych. Baza gromadzi metadane bibliograficzne: rejestruje całą zawartość czasopism od pierwszych numerów do bieżących. Twórcą kolekcji jest Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Dokumentacja Bibliograficzna do Historii Europy Środkowo-Wschodniej – międzynarodowy projekt z zakresu nauk historycznych realizowany przez Instytut im. Herdera w Marburgu oraz narodowe i regionalne pracownie bibliografii historycznych z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Litwy.
HyperHistory – prezentuje 3000 lat historii świata w interaktywnych kombinacjach.
Czasopisma
Doaj Directory of Open Access Journals – zawiera spis międzynarodowych recenzowanych czasopism naukowych miedzy innymi z historii, do których dostęp jest darmowy.
Balcanica Posnaniensia Acta et studia – czasopismo naukowe, którego właścicielem jest Instytut Historii UAM. W latach 1984–2009 pismo ukazywało się jako wydawnictwo ciągłe, a zeszyty miały charakter tematyczny. Od 2009 r. ukazuje się jako rocznik o tematyce zróżnicowanej, choć zdarzają się też numery tematyczne. Czasopismo poświęcone jest wszelkim sprawom dotyczącym regionu Europy Południowo-Wschodniej i ma charakter interdyscyplinarny.
t. XIX, 2012
Koegzystencja narodów i kultur na Bałkanach
red. Ilona Czamańska, Witold Szulc
Wydawnictwo: Instytut Historii UAM, Poznań 2012
ISBN 978-83-63047-17-7; ISSN 0239-4278
Liczba stron: ss. 340
t. XX, 2013
red. Ilona Czamańska, Witold Szulc
Wydawnictwo: Instytut Historii UAM, Poznań 2013
ISBN 978-83-63047-17-7; ISSN 0239-4278
Liczba stron: ss. 256
t. XXI, 2014
red. Ilona Czamańska, Witold Szulc
Wydawnictwo: Instytut Historii UAM, Poznań 2014
ISBN 978-83-63047-59-7; ISSN 0239-4278
Liczba stron: ss. 210
Klio – kwartalnik publikowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na jego łamach przeczytać można artykuły poświęcone historii polskiej i powszechnej. Czasopismo ukazuje się od 2001 r.
Almanach Historyczny – jest rocznikiem wydawanym przez Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ma charakter czasopisma ogólnohistorycznego. Na stronie możliwy podgląd wykazu tytułów artykułów z poszczególnych tomów.
Scielo Scientific Electronic Library Online – czasopisma naukowe głównie z krajów Ameryki Południowej dotyczące między innymi historii.
Repozytoria, biblioteki cyfrowe
Domena Internetowych Repozytoriów Wiedzy – Zasoby polskie – zawiera dokumenty z różnych dziedzin wiedzy, w tym z historii.
Cairn – baza artykułów z wielu dziedzin m.in. historii. Język bazy: francuski. Wybrane artykuły dostępne jako streszczenie w jęz. francuskim i angielskim lub jako całość w formacie HTML lub PDF (w języku oryginału).
OpenDOAR The Directory of Open Access Repositories – to katalog otwartych repozytoriów instytucji naukowych tworzony przez University of Nottingham w Wielkiej Brytanii.
Wykaz repozytoriów indeksowanych przez OpenDOAR
Instytut Historii PAN – kolekcja zawiera wybrane publikacje wydane przez Instytut oraz przechowywane w Bibliotece Instytutu książki i czasopisma z XIX i XX w., klocki rękopiśmienno-starodrukowe, a ponadto materiały ze zbiorów Pracowni Atlasu Historycznego IH PAN.
Liczba publikacji w kolekcji: 13 869.
Bibliografie
Bibliografia historii Pomorza Wschodniego i Zachodniego oraz krajów regionu Bałtyku – bibliografię opracowują pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Dostępna od 2004 r. w internecie.
Portale, blogi, strony www
Blogi.historia.org.pl – to pierwsza w Polsce blogosfera poświęcona w całości historii i tematom pokrewnym. Stworzona przez historyków dla historyków, jako miejsce wymiany myśli i opinii.
Historia i media – zawiera m.in. wykaz i omówienie polskich blogówi historycznych, którymi warto się zainteresować.
Inne
Histmag.org – serwis poświęcony szeroko rozumianej historii w Polsce. Założony 1 X 2001 r.
Historical Jewish Press (Historyczna Prasa Żydowska) – zdigitalizowana kolekcja żydowskich gazet publikowanych w różnych krajach, językach i różnym czasie. Celem portalu jest udostępnienie on-line większości dawnych żydowskich gazet i czasopism.
Encyklopedia Solidarności – zawiera ujęte w układzie alfabetycznym życiorysy opozycjonistów obejmujące przede wszystkim działalność społeczno-polityczną, opisy różnorodnych struktur, wydarzeń, komitetów strajkowych, pism, biuletynów i wydawnictw oraz grup podziemnych związanych z opozycją w latach 1976–1989.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego – elektroniczna wersja Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Interfejs użytkownika pozwala zarówno przeglądać książkę strona po stronie, jak i – przede wszystkim – przeszukiwać jej treść. Jest to pierwsza publikacja elektroniczna w Polsce umożliwiająca tak zaawansowaną pracę z tekstem.