Wystawa „Siedem wieków polskiej poezji maryjnej Duch i Litera”

hO9slW

Zbigniew W. Wołkowski – emerytowany profesor Uniwersytetu Paryskiego, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Badania naukowe na temat tłumaczeń literatury polskiej oraz europejskiej, kaligrafii wielojęzycznej i jej roli w kulturze europejskiej. Od dwudziestu lat wystawy opracowań graficznych w 16 krajach, w tym w 7 różnych miejscach w Polsce, na wiele tematów.

Trzy prace (1. Bogurodzica, 7. Król Jan Kazimierz, 29. Jan Paweł II) wykonałem w latach 1982–83 w „Scriptorium Benedictine Art” mojego Ojca w Chicago (podpis: JHZ Wolkowski). Były one też przedstawiane w 1999 r. na wystawie Odnowa sztuki benedyktyńskiej w XX w. na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Pozostałe 26 to moje własne prace, wykonane w 2015 r. jako część moich badań chirograficznych (pisanych ręcznie) i semiotycznych (nauka o znakach), czyli transdyscyplinarne badania związku między znaczeniem Tekstu, a jego Formą graficzną, między tym, co Wewnątrz, a tym co Na zewnątrz, między Duchem, a Literą.
Wstęga Möbiusa stanowi przestrzeń o trzech obszarach (a więc 3D), a każda może stanowić inną kombinację kolorów. Na przykład trzy kolory podstawowe oznaczają pełnię, całość, doskonałość czy stan niezmienny i dokonany. Inne kombinacje kolorowe są dopasowane do znaczenia i nastroju każdego tekstu. Są one specyficzne i nie wymienne.
W impresjoniźmie wschodzące słońce i pointillisme (kropkowatość) pozwalają na wibracje i dynamikę, albowiem oko nie może się skupić i zbliżyć się do  lepszego odczytania proponowanych znaków. Tutaj mamy wschodzącą literę i nowoczesny „pointillisme”.
Prace dostępne są na Amazon.com. Wśród nich 6 na tematy polskie i 12 na tematy chrześcijańskie.

Wystawa w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ul. Bobrzyńskiego 10 czynna od 11 lipca do 29 października 2016 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.