Wystawa medali „Wobec świętości”

Prezentowane dzieła powstały w odpowiedzi na zaproszenie skierowane do polskich artystów medalierów, by w sposób jak najbardziej szczery i wolny – jako twórcy i zarazem świadkowie, podjęli temat Mój Jan Paweł II. By – jak powiedział jeden z artystów: zrobiwszy rachunek sumienia z Jana Pawła II – opowiedzieć o tym poprzez dzieło sztuki. Zgromadzona kolekcja stała się sercem wystawy prezentowanej w roku 2014 na Zamku Królewskim w Warszawie. Była „wielogłosem” osobistych świadectw ponad siedemdziesięciu twórców. Kiedy kolekcja powstawała, Jan Paweł II został ogłoszony świętym. Ta niezamierzona zbieżność w czasie skłaniała do postawienia pytania: w jaki sposób sztuka podejmuje zadanie przekonującego opowiadania – poprzez materialne przedmioty – o rzeczywistości wymykającej się materialnemu ograniczeniu. Autorzy, odpowiadając na pytanie o Jana Pawła II, opowiadali bowiem o fenomenie świętości. Stało się to zachętą do przygotowania aktualnej prezentacji kolekcji pod nowym tytułem Wobec świętości.

Wystawę można oglądać od 3 listopada do 16 grudnia 2015 r. w holu Biblioteki Głównej UPJPII.