Wystawa „Cor Iesu amanti sacrum. Serce poświęcone kochającemu Jezusowi”

Wystawa miedziorytów z kolekcji Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
Miedzioryty przedstawiają temat popularny od 1635 r., kiedy ukazał się pierwszy taki cykl autorstwa Antoniego Vieriksa. Później wielokrotnie podejmowany przez innych artystów i często spotykany w grafice religijnej aż do końca XIX w.
Bogaty w znaki i symbole jest alegorią drogi człowieka do zbawienia. W centrum przedstawień zawsze znajduje się serce oznaczające duszę ludzką, o którą rywalizuje szatan. Gdy Jezus zostaje przyjęty przez człowieka do serca rozpoczyna się mistyczna droga do zbawienia: serce obmyte z grzechu, zamienione w bijące wodą źródło i kwiatowy ogród zaczyna płonąć ogniem miłości i przeobraża się w tron dla Chrystusa.
Miedzioryty prezentowane na wystawie należą do cyklu wykonanego przez Johanna Andreasa Pfeffela (1686–1750).

Tekst: Justyna Masłowiec, Grzegorz Graff

Wystawę można oglądać w holu Biblioteki Głównej UPJPII (ul. Bobrzyńskiego 10) od 7 do 25 września 2015 r. od poniedziałku do piątku 9:00–15:00 oraz od 28 września do 20 października 2015 r. od poniedziałku do piątku 9:00–18:00, w sobotę 9:00–15:00. WSTĘP WOLNY.