Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

Zasoby elektroniczne

 

Wpisując się w aktualne trendy rozwoju bibliotek, Biblioteka Główna UPJPII proponuje coraz większe możliwości dostępu do naukowych zasobów elektronicznych. Przybierają one różną formę, począwszy od wykupywania dostępu do baz i czasopism elektronicznych, po stworzenie własnego repozytorium cyfrowego. Dodatkowo umożliwia swoim czytelnikom udział w wirtualnym kursie wyszukiwania zasobów i informacji z takich dziedzin jak: filozofia ze specjalnością filozofia chrześcijańska, historia ze specjalnością historia Kościoła i historia sztuki, prawo z informacjami o prawie kanonicznym, socjologia z przedstawieniem społecznej nauki Kościoła, teologia.

 

 

1  dostęp do czasopism w kolekcji: Arts & Sciences III, Arts & Sciences XIII oraz Religion & Theology JSTOR. Dostęp można uzyskać poprzez kliknięcie w nazwy poszczególnych kolekcji oraz przejście do listy tytułów, na stronie http://about.jstor.org/journals
2  dla użytkowników domowych przygotowano następujące linki: kolekcja Arts & Sciences III ; kolekcja Arts & Sciences XIII ; kolekcja Religion & Theology (link "Dostęp HAN")
3  publikacje chronione prawem autorskim dostępne w Bibliotece Głównej UPJPII na przeznaczonym terminalu (po zalogowaniu)
4  dostęp do pełnych tekstów ze zbiorów Biblioteki Narodowej (publikacje z domeny publicznej oraz te, które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje, z których można korzystać bez ograniczeń)

 

 

BAZY DANYCH

Biblioteka Główna UPJPII wykupiła dostęp do elektronicznych baz danych: ATLA Religion Database with ATLASerials, Communication & Mass Media Complete, Cambridge Journals – Kolekcja HSS, JSTOR. Można z nich korzystać w ramach uczelnianej sieci komputerowej. Dodatkowo w uczelnianej sieci komputerowej istnieje możliwość skorzystania z dostępu do baz danych finansowanych przez MNiSW w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki.

- dostęp za pomocą sieci komputerowej Uczelni
- dostęp spoza sieci komputerowej Uczelni (Szczegółowe zasady użytkowania)

 

 

ABE
Pośród czasopism zagranicznych prenumerowanych przez Bibliotekę Główną UPJPII znajdują się tytuły, które są dostępne także w wersji elektronicznej online. Poniżej podano wykaz tytułów oraz sposoby dostępu do nich. Lista dostępów

Dostęp     Dostęp HAN

 

ATLA Religion Database with ATLASerials
IfM4Le

Baza łączy bogaty indeks artykułów z czasopism, recenzji książek oraz zbiorów esejów z wszystkich dziedzin związanych z religią oraz zbiór online ATLA zawierający główne czasopisma dotyczące religii i teologii. Baza ATLA Religion Database zawiera ponad 620 000 cytowań z artykułów pochodzących z ponad 1 746 czasopism, ponad 250 000 cytowań z esejów wybranych z ponad 18 000 prac zbiorowych, a także ponad 570 000 cytowań z recenzji książek i coraz większą liczbę cytowań multimedialnych. Baza ATLASerials udostępnia pełny tekst ponad 380 000 artykułów i recenzji książek w wersji elektronicznej. Baza opracowana została przez American Theological Library Association.
Dostęp     Dostęp HAN

 

Communication & Mass Media Complete
Cygvj6

To najobszerniejsze, cenne źródło informacji dotyczących komunikacji i mass mediów. Baza CMMI zawiera treści z baz CommSearch oraz Mass Media Articles Index, a także licznych innych czasopism poświęconych komunikacji, mass mediom oraz dziedzinom pokrewnym. Jest to źródło informacji i materiałów referencyjnych o niespotykanym zakresie i szczegółowości, uwzględniające pełny zakres wiedzy związanej z komunikacją. CMMI oferuje pełne indeksowanie i abstrakty dla ponad 570 czasopism („główne pisma tematyczne”) i wybrany zakres dla blisko 200 kolejnych („czasopisma priorytetowe”), co w sumie daje przeszło 770 tytułów. Ponadto ta baza danych zawiera pełne teksty z ponad 450 czasopism.
  Dostęp    Dostęp HAN

 

Cambridge Journals – Kolekcja HSS

Informujemy, że Biblioteka Główna UPJPII wykupiła dostęp do Cambridge Journals – Kolekcja HSS (Nauki humanistyczne i społeczne). Można z niej korzystać w ramach uczelnianej sieci komputerowej lub przez dostęp HAN. Baza Cambridge Journals – Kolekcja HSS to dostęp do ponad 200 tytułów czasopism w otwartym dostępie z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.

Dostęp     Dostęp HAN

 

JSTOR - kolekcje Arts & Sciences III, Arts & Sciences XIII oraz Religion & Theology

hO9slW Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie posiada otwarty dostęp do czasopism w kolekcji: Arts & Sciences III, Arts & Sciences XIII oraz Religion & Theology JSTOR. Dostęp można uzyskać poprzez kliknięcie w nazwy poszczególnych kolekcji oraz przejście do listy tytułów, na stronie http://about.jstor.org/journals. Użytkownicy mogą również skorzystać z wyszukiwarki znajdującej się na głównej stronie http://www.jstor.org. Dostęp jest możliwy w ramach uczelnianej sieci komputerowej. Dla użytkowników domowych przygotowano następujące linki: kolekcja Arts & Sciences III ; kolekcja Arts & Sciences XIII ; kolekcja Religion & Theology (wybieramy link "Dostęp HAN").

 

 

 

 

JSTOR eBooks (ponad 35 000 tytułów)
  Dostęp HAN

Aby skorzystać z ebooka należy:
1. skopiować link do wybranej przez Państwa książki z pliku excel (zaznaczone na czerwono),
2. zalogować się przez HAN (klikając w link JSTOR eBooks),
3. wkleić skopiowany link w miejsce adresu www.

 

Archive Journal Collections
  Dostęp HAN

 • Business I-IV
 • Language & Literature
 • Arts & Sciences I-XV
 • Music
 • Hebrew Journals
 • Jewish Studies
 • Religion & Theology
 • Ireland
 • Asia
 • Life Sciences
 • Ecology & Botany I-II
 • Health & General Sciences
 • Mathematics & Statistics

 

Thematic Collections

Lives of Literature
    Dostęp HAN

Security Studies
    Dostęp HAN

Sustainability
    Dostęp HAN

 

IBUK Libra

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II posiada dostęp do wybranych publikacji z platformy IBUK Libra. Każdy użytkownik będąc w sieci uczelni, po wejściu na stronę libra.ibuk.pl (Dostęp HAN) może korzystać z pełnych wersji wybranych książek w formie elektronicznej. Istnieje również możliwość otrzymania hasła do zdalnego dostępu i korzystania tym samym z oferty z komputerów domowych. Informacje o hasłach: wypozyczalnia@upjp2.edu.pl bądź u dyżurującego bibliotekarza.

PDF iconSpis książek 2020.pdf

PDF iconLista nowych tytułów

 

IBUK Libra to nowoczesna platforma oferująca korzystanie z serwisu przez całą dobę, z dowolnego miejsca. Platforma umożliwia nie tylko czytanie książek, lecz także zaawansowaną pracę z tekstem. Z zasobów można korzystać za pomocą komputera, laptopa, tabletu czy smartfona. Technologia IBUK Libra nie wymaga instalowania specjalnego oprogramowania i jest w pełni bezpieczna dla urządzenia użytkownika.
libra.ibuk.pl    Dostęp HAN

 

Poniżej linki do filmików instruktażowych, w tym filmik dot. rejestracji i logowania do platformy IBUK Libra.

https://www.youtube.com/watch?v=p-DQnp1fvgI

https://www.youtube.com/watch?v=LWWktdghscY

https://www.youtube.com/watch?v=7GNxlHtmtWk

 

ACADEMICA

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ACADEMICA oferuje dostęp do pełnych tekstów ze zbiorów Biblioteki Narodowej. Udostępnia publikacje z domeny publicznej oraz te, które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje, z których można korzystać bez ograniczeń, poprzez dowolne urządzenie z dostępem do Internetu, ze strony academica.edu.pl, a także publikacje chronione prawem autorskim, dostępne w Bibliotece Głównej UPJPII na przeznaczonym terminalu (po zalogowaniu).

Aby skorzystać z publikacji chronionych prawem autorskim udostępnionych w CWPN ACADEMICA należy zgłosić się do dyżurnego bibliotekarza z kartą biblioteczną w celu założenia darmowego konta. Terminal ACADEMICA dostępny jest w godzinach pracy Biblioteki Głównej UPJPII, na drugim piętrze.

 

 

Biblioteka poleca również ogólnodostępne bazy publikacji naukowych:

 

Elsevier

Ogólnokrajowa licencja akademicka obejmuje wszystkie czasopisma z listy Science Direct Freedom Collection, w tym około 1851 tytułów z rocznikami od 1995 r. do bieżącego oraz archiwa 420 tytułów niekontynuowanych. Ponadto, w ramach polskiej licencji akademickiej zostaje utrzymany dostęp do czterech czasopism, które zostały usunięte z listy Freedom Collection w roku 2013 (The Lancet, The Lancet Infectious Diseases, The Lancet Neurology oraz The Lancet Oncology). Licencja krajowa nie obejmuje innych czasopism, które znajdują się w bazie Science Direct, ale nie należą do kolekcji Freedom, w szczególności czasopism wydawanych przez Elsevier na rzecz towarzystw naukowych (np. serii Cell Press i Clinics). W czerwcu 2015 r. licencja krajowa Elsevier została rozszerzona o pakiet książek zawierający 838 monografii z roku 2013 oraz 803 wolumenów serii książkowych oraz poradników (handbooks) z lat 2011–2015. W styczniu 2016 r. licencja została rozszerzona o 2. pakiet książek obejmujący 874 książek (głównie monografii) z roku 2014.
Dostęp    Dostęp HAN

 

Springer

Licencja krajowa obejmuje obecnie 2 243 czasopism bieżących oraz 453 czasopism archiwalnych wraz ze wszystkimi dostępnymi elektronicznie rocznikami archiwalnymi (dla ok. 1 290 tytułów dostępne są głebokie archiwa do 1 wolumenu włącznie), patrz katalog czasopism na rok 2016. Licencja ogólnokrajowa Springer obejmuje także archiwa serii książkowych, w tym 17 serii od pierwszego wolumenu do rocznika 2008 oraz dalszych 9 serii z archiwami z lat 1997–2008 (patrz także lista wolumenów w seriach książkowych) a także kolekcję 16 700 e-książek anglojęzycznych wydanych w latach 2004, 2005 i 2009–2011.
Dostęp    Dostęp HAN

 

Web of Science

Platforma Web of Science obejmuje różne bazy danych produkowane przez firmę Thomson Reuters, w tym bazy abstraktowo-bibliometryczne, tzw. indeksy cytowań, do których należą Science Citation Index Expanded (SCIE), Social Sciences Citation Index (SSCI), Art & Humanities Citation Index (AHCI) i Conference Proceedings Citation Index (CPCI) oraz pochodne bazy bibliometryczne, takie jak Journal Citation Reports (JCR) oraz Essential Science Indicators (ESI). Trzy podstawowe indeksy cytowań SCIE, SSCI i AHCI są określane wspólnie jako pakiet Web of Science (WoS).
Bazy z systemu Web of Knowledge dostępne są od 2010 r. w ramach ogólnokrajowej licencji akademickiej, która obejmuje: pakiet WoS z rocznikami od 1945 do 2010 (w tym SCIE - roczniki archiwalne od 1945, SSCI – roczniki archiwalne od 1956, oraz AHCI - roczniki archiwalne od 1975), baza CPCI (części Science oraz Social Science & Humanities, roczniki 1990–2010) oraz baza JCR (najświeższy opublikowany rocznik). Indeksy cytowań zawierają abstrakty, podstawowe informacje bibliograficzne oraz informacje o cytowaniach z czasopism znajdujących się na liście Master Journal List (tzw. lista filadelfijska), która obejmuje około 16 500 czasopism. W bazie SCIE indeksowane jest ponad 13 000 czasopism od 1900 r. z nauk ścisłych, w tym ponad 8 000 czasopism bieżących, w bazie SSCI - ponad 3 600 czasopism od 1900 r. z nauk społecznych, w tym ponad 2 800 czasopism bieżących oraz w bazie AHCI - ponad 1 800 czasopism od 1975 r. z nauk humanistycznych, w tym ponad 1 500 czasopism bieżących. JCR zawiera ocenę bibliometryczną cytowalności czasopism naukowych, m.in. Journal Impact Factor. Poprzez platformę Web of Knowledge dostępne są także dodatkowe narzędzia EndNote Web i Researcher ID. EndNote Web służy do zarządzania bibliografią załącznikową, umożliwia wyszukiwanie w bibliograficznych bazach danych i katalogach bibliotecznych, import przypisów z innych baz, organizację biblioteki przypisów i tworzenie bibliografii według najczęściej stosowanych formatów. Researcher ID to ogólnodostępny portal dla autorów i badaczy naukowych, w pełni zintegrowany z platformą Web of Knowledge. Researcher ID umożliwia identyfikację autora, stworzenie publicznego profilu, utworzenie listy własnych prac naukowych, zarządzanie tą listą i dostęp do multidyscyplinarej społeczności naukowców.
Informacje jak wyszukiwać
Dostęp    Dostęp HAN

 

Nature

Licencja krajowa Nature pozwala na dostęp do rocznika bieżącego i roczników archiwalnych od roku 2010.
Dostęp    Dostęp HAN

 

 

Science

Licencja krajowa Science pozwala na dostęp do rocznika bieżącego i archiwów od 1997 r.
Dostęp    Dostęp HAN

 

 

Scopus

Scopus jest produkowaną przez Elsevier interdyscyplinarną bazą abstraktów i cytowań z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych, medycznych i humanistycznych. Scopus obejmuje ponad 21 000 recenzowanych czasopism (z których ponad 3 800 to czasopisma typu Open Access), ponad 360 publikacji handlowych, 90 000 książek, 520 serii książkowych, 83 000 sprawozdań konferencyjnych. Baza zawiera ponad 57 mln rekordów bibliograficznych (stan w 2015 r.), z których ok. 25 mln posiada cytowania sięgające roku 1996, 25 mln rekordów patentowych, oraz indeksuje naukowe strony www. Ponad połowa czasopism w bazie Scopus pochodzi spoza USA. Baza Scopus podaje także indeks Hirscha, który liczony jest w oparciu o publikacje od 1970 r. Od 2018 r. w ramach licencji pilotażowej jest możliwy dostęp do SciVal – narzędzia do analizy danych zawartych w bazie Scopus.
Dostęp    Dostęp HAN

 

Wiley-Blackwell

Licencja krajowa obejmuje zbiór czasopism Full Collection 2016. Dostępna kolekcja zawiera 1 405 tytułów z nauk ścisłych, humanistycznych i społecznych wraz z archiwami od 1997 r. W ramach licencji krajowej nie są dostępne czasopisma spoza kolekcji Full (ok. 170 czasopism udostępnianych na platformie Wiley na rzecz różnych towarzystw naukowych). W maju 2016 r. licencja krajowa Wiley została rozszerzona o 2 450 książek elektronicznych wydanych w latach 2009 i 2015, patrz katalog.
Dostęp    Dostęp HAN

 

EBSCO

Pakiet podstawowy 14 baz, w tym 7 baz zapewniających dostęp do pełnych tekstów ponad 12 500 aktywnych czasopism naukowych: Academic Search Complete, Business Source Complete, Health Source: Nursing/Academic Edition, Health Source: Consumer Edition, MasterFILE Premier, Newspaper Source, Regional Business News oraz 7 baz bibliograficznych (abstraktowych) zawierających rekordy bibliograficzne i abstrakty z blisko 18 000 czasopism naukowych: AGRICOLA, ERIC, GreenFILE, Library Information Science & Technology Abstracts (LISTA), MEDLINE, European Views of the Americas (1493–1750), Teacher Reference Center. Całość obejmuje szeroki zakres dziedzinowy: nauki ścisłe, techniczne, humanistyczne, społeczne, ekonomiczne, biznes oraz nauki medyczne i biomedyczne. Dzięki dominującej obecności publikacji recenzowanych naukowo użytkownicy mają dostęp do najbardziej wiarygodnych danych.
Informacje o bazach
Dostęp    Dostęp HAN

 Informujemy, że do 30 VI 2020 r. Biblioteka posiada dostęp testowy do wymienionych poniżej baz EBSCO.
Przy każdej bazie znajduje się krótki opis oraz bezpośredni odnośnik do zasobów.

 

Baza Historical Abstracts with Full Text indeksuje artykuły historyczne z ponad 2 300 czasopism naukowych w ponad 40 językach z archiwami od 1863 r. Zawiera opisy bibliograficzne książek, dysertacje i rozprawy oraz informacje z dziedzin pokrewnych jak archeologia, antropologia i socjologia. Baza obejmuje ponadto kolekcję ponad 540 pełnotekstowych czasopism i ponad 140 książek. Baza jest autorytatywnym źródłem informacji z zakresu historii świata (z wyłączeniem USA i Kanady) począwszy od XV w. do czasów współczesnych. Tematyka bazy obejmuje: historię świata, historię wojskową, historię edukacji, rolę kobiet w historii i wiele innych tematów istotnych z punktu widzenia studiów i badań w zakresie historii.

  Dostęp HAN

 

Pełnotekstowa wersja bazy The Philosopher's Index obejmuje pełną zawartość bazy bibliograficznej The Philosopher's Index i dodatkowo zawiera 260 czasopism pełnotekstowych, z których ponad 180 czasopism jest niedostępnych w żadnej innej bazie EBSCO. Czasopisma pełnotekstowe pochodzą z USA, Wielkiej Brytanii oraz 27 innych krajów, w tym z Australii, Brazylii, Bułgarii, Czech, Chin, Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Włoch. Najważniejsze czasopisma zawarte w bazie to m.in. Analysis, Anuario Filosofico, British Journal for the History of Philosophy, Canadian Journal of Philosophy, Deutsche Zeitschrift fűr Philosophie, Ethics, Journal of Chinese Philosophy, The Journal of Philosophy, Monist, Nous, The Philosophical Quarterly, Philosophical Studies, Philosophy Compass, and Review of Metaphysics. Pełny tekst czasopisma Journal of Philosophy jest dostępny z archiwami od 1904 r. bez okresu karencji. Baza jest podstawowym narzędziem do prowadzenia studiów i badań w zakresie światowej literatury dotyczącej wszystkich dziedzin filozofii.

  Dostęp HAN

 

Sociology Source Ultimate jest najobszerniejszą bazą z zakresu socjologii. Zapewnia użytkownikom dostęp do informacji obejmujących szerokie spektrum studiów socjologicznych. Tysiące pełnotekstowych czasopism wydawanych w języku angielskim i w językach lokalnych na terenie Ameryki Północnej, Afryki, Azji, Oceanii, Europy, Ameryki Łacińskiej w połączeniu z odpowiednimi tego rejonu zasobami autorytatywnymi sprawia, że Sociology Source Ultimate to nieocenione źródło wiadomości na temat socjologii i nauk pokrewnych, niezbędne podczas studiów nad wszystkimi aspektami ludzkich zachowań i rodzajów przez interakcje społeczne. Tematyka bazy obejmuje m.in. zachowania odbiegające od normy, dyskryminację, rozwój ekonomiczny, studia etniczne, związki rodzinne, tożsamość płciową, migracje, wzrost populacji, rozwarstwienie ekonomiczne, religię, ruchy społeczne, uzależnienia i wiele innych.  Baza zawiera ponad 1 050 czasopism pełnotekstowych, w tym 1 004 czasopisma recenzowane naukowo i około 570 czasopism czasopism pełnotekstowych indeksowanych w SCOPUS i Web of Science a także obszerną kolekcję książek, monografii i materiałów konferencyjnych.

  Dostęp HAN

 

 

-->
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wszelkie prawa zastrzeżone przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie 2020